EKO-LEKCJE

Serdecznie zapraszamy szkoły i przedszkola z terenu Celowego Związku Gmin na warsztaty Ekologiczne w Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Słajsinie.
W Eko-Lekcjach mogą uczestniczyć dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci i młodzież szkolna pod kierunkiem nauczyciela, chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat racjonalnej gospodarki odpadami i poznać jej wpływ na otaczające środowisko.

2019 11 19 ekolekcje2

!Więcej o ekolekcjach

 

Ze względów organizacyjno-technicznych w jednej Eko Lekcji może wziąć udział maksymalnie 30 osób
Czas trwania jednej Eko-Lekcji do 60 minut
udział w Eko-Lekcjach jest bezpłatny.

Dojazd na Eko-Lekcje pozostaje we własnym zakresie Placówki (w uzasadnionych sytuacjach Istnieje możliwość dofinasowania transportu).
Uczestnictwo w Eko-Lekcjach należy zgłosić wypełniając Kartę Zgłoszenia po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu:

  • 91 506 74 23 Monika
  • 91 506 74 34 Izabela

Kartę zgłoszenia można pobrać z naszej strony internetowej karta zgłoszenia i po wypełnieniu przesłać do biura Celowego Związku Gmin R-XXI Słajsino 30, lub na adres mailowy edu@czg.nowogard.pl

 

W programie min.

  • prezentacja filmu edukacyjnego
  • pogadanka dot. segregacji odpadów,
  • zajęcia praktyczne min.: gry edukacyjne, kolorowanki, puzzle, łamigówki
  • zwiedzanie RZGO
  • poczęstunek

 

Dzieci podczas warsztatów zdobywają wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska, racjonalnej gospodarki odpadami – prawidłowej segregacji odpadów.
Bardzo prosimy o zgłaszanie się placówek wraz z ustalaniem dnia oraz godzin przyjazdu.
Preferowane są przyjazdy godzinach od 9.00 do 13.00

 

 karta zgłoszeniaimage015

Monika Olechnowicz -Krakowska
Główny specjalista ds. edukacji i promocji

Aktualności - Edukacja

Nie spalaj, segreguj!

Po co nam plastik i jak przywracać go do obiegu 13 razy skuteczniej?
Szkodliwy wpływ na zdrowie, zatruwanie planety, ryzyko wysokich mandatów, a nawet aresztu – to jeszcze nie wszystkie argumenty, które powinny nas zniechęcać do spalania plastikowych śmieci w domowych paleniskach. Odpady te, zamiast trafić do pieca, w przeważającej mierze mogłyby zostać poddane przetworzeniu, np. recyklingowi, i być ponownie wykorzystane w nowych produktach. Oto garść konkretnych faktów i liczb, które wyjaśnią, dlaczego tworzywa sztuczne to zbyt cenny materiał, żeby go marnować, i dlaczego segregacja odpadów naprawdę ma znaczenie.

„Plastik” – czyli co?
"Plastik", czyli fachowo tworzywa sztuczne, to materiał, z którego produkuje się wyroby niezbędne w niemal każdej dziedzinie życia. Chociaż pierwsze skojarzenie, jakie budzi, przywołuje na myśl butelki, reklamówki czy kolorowe zabawki dla dzieci, to rodzajów tworzyw sztucznych jest mnóstwo i znajdują zastosowania w produktach, których używamy na co dzień, często przez wiele lat. Okres użytkowania większości wyrobów i części wykonanych z tworzyw sztucznych wynosi od 1 roku do ponad 50 lat, w zależności od zastosowania. Na przykład średni czas użytkowania  samochodu to 13 lat, podłóg z tworzyw czy wykładzin – pomiędzy 20 a 40 lat, a plastikowych rur – aż ponad 100 lat

Tworzywa sztuczne zbudowane są z polimerów syntetycznych, czyli długich łańcuchów powstałych po połączeniu powtarzających się elementów monomerów. W zależności od tego, jakie elementy połączymy i w jaki sposób to zrobimy, możemy otrzymać materiały o najróżniejszych właściwościach. Kilka wspólnych cech sprawiło, że stały się wykorzystywane na ogromną skalę. Są one jednocześnie lekkie, bardzo trwałe, łatwo poddają się przetwórstwu (można uzyskać z nich dowolne kształty i struktury), a do tego ich koszty produkcji są niskie, dzięki czemu wytwarzane z nich produkty stały się dostępne dla ludzi na całym świecie. Zazwyczaj kojarzymy tworzywa z opakowaniami. Ale mało kto wie, że prawie 20 proc. wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych trafia dzisiaj na potrzeby budownictwa. Z kolei aż 8 proc. wykorzystywanych jest w motoryzacji, 7 proc. w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych i tyle samo, czyli 7 proc., w artykułach gospodarstwa domowego i produktach związanych ze sportem i rekreacją, np. rowerach, kaskach ochronnych, namiotach i innych akcesoriach turystycznych.

Cenny surowiec, nie odpad
Życie tworzyw sztucznych nie kończy się na wykorzystaniu wyprodukowanego z nich wyrobu. To, kiedy tworzywa sztuczne faktycznie staną się odpadem, zależy w znacznej mierze od zrównoważonego sposobu ich użytkowania oraz tego, co zrobimy z wyrobami, których przestajemy używać lub potrzebować. Mimo że potocznie "plastikami" nazywa się także właśnie odpady materiałów polimerowych, zwłaszcza tych najbardziej powszechnych, np. opakowań, to określenie to jest mylące i nieoddające sprawiedliwości tworzywom. Te „odpady” mają bowiem wartość – poddane recyklingowi mogą zostać ponownie i nieraz wielokrotnie wykorzystane do wyprodukowania nowych wyrobów. Zamiast cały czas eksploatować nowe zasoby – takie jak surowce kopalne – możemy ponownie gospodarować przeważającą ilością tego, co już wytworzyliśmy.

CENNIK DLA GMIN CZŁONKOWSKICH 2025
CENNIK KOMERCYJNY 2024

CENNIK DLA GMIN CZŁONKOWSKICH 2023
CENNIK KOMERCYJNY 2023

CENNIK 2023
CENNIK 2022
CENNIK 2021 
CENNIK 2020 
CENNIK 2019
opłat za przyjęcie do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami  w Słajsinie oraz stacji przeładunkowych w Mielenku Drawskim, Mokrawicy i Świnoujściu

REGULAMIN 
świadczenia usług publicznych w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów przez Celowy Związek Gmin R - XXI w Nowogardzie

KONTAKT 
Celowy Związek Gmin R-XXI
Słajsino 30, 72-209 Słajsino
NIP: 856-16-99-243
Regon 812546696
Nr rejestrowy BDO 000010822

e-mail :: kancelaria@czg.nowogard.pl
www :: www.czg.nowogard.pl 

Dzisiaj 158

Wczoraj 207

W tym tygodniu 472

W tym miesiącu 6347

Od początku 407195

©2025 CreateVision.pl All rights reserved